USA – według jakich zasad można tam obecnie jechać

Osoby nieco starsze na pewno będą pamiętać emocje związane ze staraniem się o wizę do Stanów. Do wizyty w ambasadzie trzeba się było świetnie przygotować, a i tak nikt nie miał żadnej pewności, że otrzyma się takie pozwolenie, bowiem niejednokrotnie zdarzały się odmowy bez żadnego uzasadnienia.

Dzisiaj wszystko wygląda dużo lepiej. Kilka lat temu Polska spełniła wszystkie warunki na to, aby zostać dopuszczonym do ruchu bezwizowego i od tamtego momentu rodacy udający się w celach turystycznych czy medycznych mogą to zrealizować w oparciu o procedurę uproszczoną.

W tym celu wymagane jest zarejestrowanie formularza esta do stanów zjednoczonych. Formularz ten posiada informacje o danych osobowych, cel podróży oraz, co ma duże znaczenie, numer paszportu z elektronicznym chipem. Koszt złożenia takiego wniosku nie należy do wysokich, bo jest to raptem czternaście dolarów, a otrzymany dokument pozwala na wjazd wiele razy na teren Stanów przez okres dwóch lat. Po skończeniu tego okresu należy jeszcze raz złożyć formularz.

Pamiętać tylko trzeba, że zezwolenie umożliwia wyłącznie wjazd w celu medycznym lub turystycznym. Jeżeli ktoś chciałby pracować albo się uczyć, to musi wystąpić o wydanie wizy. Ta ścieżka jest także przewidziana dla osób, jakim przydarzyła się odmowa w ESTA, one również będą się musiały pojawić na wizycie u konsula. Decydując się na podróż pamiętać należy o jednym ważnym szczególe. Przetworzenie całego formularza i wydanie zgody może potrwać do 72 godzin, dlatego też należy się za te formalności zabrać we właściwym czasie.

You may also like...